Komunikacja satelitarna w telefonie? Garmin inReach® Messenger

Najnowsze urządzenie z rodziny Garmin inReach® waży jedynie 114 g, pozwala wysyłać i odbierać wiadomości, uruchamiać interaktywne komunikaty SOS oraz sprawdzać, czy pomoc już jest w drodze, bez dostępu do sieci komórkowej!

Garmin inReach® Messenger to rozwiązanie dla tych, którzy chcą pozostać w kontakcie z bliskimi i zagwarantować sobie możliwość wezwania pomocy w czasie wypraw w miejsca bez zasięgu sieci komórkowej. Sparowany z urządzeniem smartfon z zainstalowaną aplikacją Garmin Messenger staje się tekstowym komunikatorem satelitarnym, korzystającym z globalnej sieci satelitarnej Iridium®. Messenger pozwala też na udostępnianie  swojej pozycji za pośrednictwem strony MapShare™ lub wiadomości ze współrzędnymi GPS. Aplikacja automatycznie przełącza się pomiędzy siecią komórkową, dostępną siecią Wi-Fi i globalną siecią satelitarną, by optymalnie wykorzystać przesył danych. 

Nowy inReach® działa do 28 dni w ustawieniach domyślnych, a funkcja “ładowania awaryjnego” pozwala na podładowanie smartfona na tyle (po połączeniu kabelkiem), żeby dało się wysłać wiadomość z aplikacji Garmin Messenger.

Z pewnością dla wielu osób najważniejszą funkcją urządzenia jest opcja wysłania sygnału SOS do działającego 24/7 Międzynarodowego Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego Garmin (IERCC). Można to zrobić dedykowanym przyciskiem lub z aplikacji. IERCC odpowiada za powiadomienie odpowiedniej organizacji ratowniczej działającej na danym terenie i ma możliwość komunikacji z użytkownikiem urządzenia i wyznaczonymi kontaktami alarmowymi (zapewniając m.in. informacje o statusie działań ratunkowych).

Co ważne, inReach Messenger działa też jako w pełni funkcjonalne samodzielne urządzenie i nie wymaga połączenia ze smartfonem. Użytkownicy mogą przesyłać proste komunikaty, aby łatwo powiadomić bliskich o swoich postępach na wyprawie, udostępnić aktualizację lokalizacji, włączać i wyłączać śledzenie oraz wysyłać SOS bezpośrednio z urządzenia.

To jednak nie wszystko. inReach Messenger można też sparować z ponad 80 innymi produktami marki Garmin, w tym m.in. smartwatchami i podręcznymi nawigacjami. Dzięki temu można wysyłać i odbierać wiadomości, udostępniać swoją lokalizację, otrzymywać powiadomienia oraz uruchamiać sygnał SOS z tych urządzeń.

Korzystanie z komunikatora wymaga subskrypcji usługi satelitarnej. Wszelkie informacje o pakietach znaleźć można na dedykowanej stronie producenta.