Jak zaplanować wycieczkę w góry

Co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze celu zimowej wycieczki w góry? Jak odczytywać komunikat lawinowy? Jaki sprzęt ze sobą zabrać? Kursy Lawinowe i PZU zapraszają do udziału w bezpłatnym webinarze, którego gośćmi będą: Naczelnik TOPR Jan Krzysztof, oraz ratownik TOPR i prowadzący szkolenia lawinowe Marcin Witek.

W czwartek, 18 marca. o godz. 18:00 na stronach: www.facebook.com/kursylawinowe i www.youtube.com/kursylawinowepl będzie można obejrzeć bezpłatny webinar, którego tematem będzie planowanie wycieczek pieszych i skiturowych. Gośćmi spotkania będą:

– Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR

– Marcin Witek, ratownik TOPR, przewodnik górski i prowadzący Kursy Lawinowe

„W czasie naszego spotkania porozmawiamy o komunikacie lawinowym, wyborze celu, prognozie pogody i niezbędnym sprzęcie. Podpowiemy jakie informacje zgromadzić przed wyjściem i jaki wpływ powinny one mieć na nasze plany. Pokażemy też jaki wpływ na konkretne zdarzenia w górach, miały decyzje podejmowane na etapie przygotowania.”

– tłumaczy Jacek Będkowski, jeden z organizatorów akcji Kursy Lawinowe.

Będzie to już drugi webinar organizowany przez Kursy Lawinowe PZU. W czasie spotkania, które odbyło się 24 lutego, przedstawiciele TOPR i TPN dyskutowali m.in. o tym jak pandemia wpłynęła na ruch turystyczny w Tatrach, rosnącej popularności skituringu i najczęstszych błędach popełnianych przez początkujących miłośników turystyki narciarskiej. Powtórki webinarów oglądać można na kanale www.youtube.com/kursylawinowepl

Wirtualne spotkania inicjatywą organizatorów akcji Kursy Lawinowe PZU, których celem jest promowanie bezpiecznej i odpowiedzialnej turystyki górskiej, w sytuacji braku możliwości prowadzenia szkoleń lawinowych i skiturowych. Oprócz zaproszenia do udziału w webinarze, organizatorzy zachęcają również do słuchania podcastów o tematyce górskiej dostępnych na kanale Spotify , a także oglądania najnowszych odcinków z serii #poradylawinowe na YouTubie. Są one źródłem informacji o planowaniu wyjść w góry, sprzęcie lawinowym, poszukiwaniu osób zasypanych przez lawinę i wielu innych tematach związanych z zimową turystyką górską.