Komunikat lawinowy ogłaszany dla polskiej części Tatr przez TOPR to jedno z najważniejszych źródeł informacji na temat warunków panujących na szlakach. Ratownicy przypominają, by nie traktować 1. czy 2. stopnia zagrożenia lawinowego jak zielonego światła do podejmowania większego ryzyka. Wypadki zdarzają się bowiem nawet przy „lawinowej jedynce”.
W komunikacie lawinowym znaleźć można informacje na temat stopnia zagrożenia lawinowego danego dnia, możliwej zmiany poziomu zagrożenia oraz historii tych zmian w ciągu ostatnich dwóch dni. Używana w nim pięciostopniowa skala. lawinowa (stosowana od 1993 roku przez organizacje współpracujące w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Służb Prognozowania zagrożenia lawinowego EAWS) pozwala opisywać poziom zagrożenia ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia i potencjalną wielkość lawin. Pełną definicję stopni znaleźć można na stronie TOPR.
Jak podkreśla Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny akcji Kursy Lawinowe PZU, 1. czy 2. stopień nie mogą być traktowane jak zielone światło dla podejmowania większego ryzyka –
„Wypadki lawinowe mogą mieć miejsce już przy pierwszym stopniu. Uniknięcie wypadku jest wtedy co prawda najłatwiejsze, ale wymaga to wiedzy i czujności. Z pierwszym i drugim stopniem zagrożenia lawinowego mamy zazwyczaj do czynienia przez 2/3 zimy. Stąd i najwięcej osób, które uprawiają sport i turystykę w górach w takich warunkach. Niski stopień i mała ilość śniegu często usypiają czujność, a przecież pierwszy stopień, to również zagrożenie lawinowe.”
fot. Franek Przeradzki / Kursy Lawinowe PZU
Trzeba pamiętać, że komunikat lawinowy dotyczy bardzo dużego obszaru, a stabilność pokrywy śnieżnej jest różna dla każdego metra kwadratowego stoku. Dlatego planując wyprawę w góry należy zwrócić uwagę na publikowane przez TOPR informacje o wysokości i wystawie względem kierunków świata czy też głównych problemach lawinowych.
„Te informacje trzeba umieć odnieść do planowanej trasy wycieczki. Dla przykładu: jeżeli wzrost zagrożenia związany jest z intensywnymi opadami śniegu, którym towarzyszy wiatr, to stoki zawietrzne będą miejscami, gdzie ryzyko wyzwolenia lawiny będzie zapewne większe. Po przeczytaniu komunikatu trzeba się zatem zastanowić, czy będziemy się poruszać danego dnia w terenie, gdzie to zagrożenie jest największe. To oczywiście tylko jedna z wielu sytuacji z jakimi można się spotkać w górach. Sposobem na lepsze zrozumienie tego, jakie czynniki wpływają na stabilność pokrywy śnieżnej i w jaki sposób analizować te dostępne dla nas informacje, jest z pewnością udział w kursie lawinowym prowadzonym przez ratowników TOPR. To taka podstawa dla tych, którzy planują skitury lub piesze wycieczki w Tatrach.”
– tłumaczy Jacek Będkowski, organizator akcji Kursy Lawinowe PZU.
Więcej informacji o tym jak planować wyjścia w góry dostępne jest w powtórce WEBINARU, dostępnej za darmo na kanale YouTube Kursy Lawinowe